facebook logo

sv juozapatas kunceviciusŠiemet švenčiame Vilniaus 700 metų jubiliejų ir minime 400-ąsias Lietuvą ir Ukrainą siejančio šv. Juozapato Kuncevičiaus kankinystės metines. 1623 m. lapkričio 12 d. Vitebske nukankintas Juozapatas Kuncevičius – šventasis, sujungęs Vilnių su Ukraina, Kijevą su Roma. Šv. Juozapatą galime pagrįstai vadinti Vilniaus šventuoju: nuo XVII a. jis buvo laikomas Abiejų Tautų Respublikos globėju, o ikonografijoje dažnai stoja į vieną gretą su dangiškuoju Lietuvos sergėtoju šv. Kazimieru.


Bažnytinio paveldo muziejuje veikia paroda „Tegul visi bus viena. Šv. Juozapato Kuncevičiaus kankinystei – 400“. Galima apžiūrėti ir šv. Juozapatui skirtą lauko parodą ant katedros šoninio fasado.


Muziejuje taip pat tęsiasi renginių ciklas, skirtas pažinti šventojo Juozapato asmenį, jo epochą, rusėniškąjį Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės dėmenį, istorinius ir kultūrinius Ukrainos ir Lietuvos ryšius:
2023 m. lapkričio 8 d. 18 val. dr. Mintauto Čiurinsko paskaita „Pirmasis išspausdintas šv. Juozapato Kuncevičiaus gyvenimo aprašymas – J. Morochovskio ir J. B. Rutskio Pasakojimas (1624)“ ;
2023 m. lapkričio 22 d. 18 val. dr. Sigitos Maslauskaitės-Mažylienės paskaita „Šv. Juozapato Kuncevičiaus kultas ir atvaizdai Romoje“ (transliuojama nuotoliu);


2023 m. gruodžio 7 d. 18 val. diskusija „Bažnytinės Unijos iššūkis“, dalyvauja dr. Darius Baronas, prof. dr. Alfredas Bumblauskas, dr. Liudas Jovaiša.


Tiesioginę renginių transliaciją galima stebėti muziejaus Facebook paskyroje. Ankstesnių paskaitų įrašus galite rasti muziejaus Youtube paskyroje.