facebook logo

zinute lietuviamsParodoje – migrantų, laikytų Medininkų užsieniečių registracijos centre, piešiniai Ja siekiama perduoti jausmus ir mintis su kuriomis migrantai gyvena sulaikyme.

Rokas Misikonis, kartu su pabėgėliais sukūręs parodą:
Man buvo šiek tiek sunku stovykloje, nes kaip ir egzistavo idėja tarsi užmiršti šias stovyklas. Keista vieta - ,,migrantų stovykla”, kurioje šimtai žmonių, iš įvairiausių kraštų, grimzdo į užmaršties vakumą. Jie patys tai labai stipriai jautė - kad visiškai nėra girdimi, nėra nieko, kas pagarsintų jų mintis, jausmus, problemas. Nebuvo jokio būdo jiems išsipasakoti.


Mačiau mieste menines konstrukcijas - jei taip išnešus į viešumą jų kurtus kūrinius, tai būtų kelias pasakoti savo jausmus ir mintis. Tai būtų būdas, apeinantis nerašytą požiūrį neklausyti ir negarsinti migrantų istorijų. Meninė kontrabanda - taisyklių nesučiuopiamas būdas papasakoti apie save.


Išsiųsti ženklą, kaip laišką butelyje, tiems, kurie kitapus stovyklos sienų. Tiems, kurie paradoksaliai yra visai šalia, tik keli kilometrai, ir tuo pačiu taip toli, nes nėra jokios galimybės turėti su jais kontakto.


Tokia ir buvo tema, kurią sakiau migrantams – „Žinutė lietuviams“, ką tu nori jiems papasakoti, ką tu nori, kad jie išgirstų, pasakyk piešiniu, kaip tu jautiesi. O durys kaip konceptas atsirado visiškai atsitiktinai. Rėmėjų, tuo metu remontuojame ofise, kampe stovėjo krūva senų durų. Pamaniau, kad tai būtų savotiškai įdomi materija tokiems piešiniams.


Girdėjau, kad kardinolas Juozas Bačkis, dar krizės pradžioje apie migrantus yra sakęs: ,,Aš noriu juos pamatyti“. To paties linkiu ir kiekvienam parodos lankytojui, bet jau tokiu būdu - Juos pamatyti.