facebook logo

Vilius OrvydasNuo balandžio 11 d. visą mėnesį Bernardinų bendruomenės centro patalpose vyks plenero paroda skirta Viliaus Orvido atminimui.

 

Tikėjimo brolis Vilius Orvydas


Skulptorius Vilius Orvydas, Dievo meilės ir maldos brolis išliks istorijos metraščiuose, kaip didinga, šviesi, savo kūrybiniais darbais įprasminusi gyvenimą, asmenybė. Tai tikėjimo, tikrumo brolis! Jame gyveno Dievo pateptojo, kilnaus kūrybos pranašo dvasia.

Savo paprastumu ir atvirumu niekada iš atminties neišdils jo piligrimystė žemėje tarnaujant žmonėms, kaip brolystės palaiminimo ženklas. Tokie didieji istorijos liudytojai, kurie sušildo ir prakalbina net akmenis, lieka visada, kaip tautinės atminties, lietuvybės, meilės artimui, žemei ir dangui tikruoju paminklu. Metams tolstant, per pamokančius tiesius, skaidrius, Viliaus išsakytus žodžius mes vis labiau  esame priartinami prie Viliaus paliktos tikrosios kūrybos, prie jo maldos tvirtumo.

Šiandien kaip niekada, jaučiame, kad dažnai mums  į nugarą alsuoja cinizmas, priešiškumas, melas, pasimetimas  ir Viliaus Orvydo tauri dvasia mums tampa vis aktualesnė ir reikalingesnė! Jis lyg skambantis stiprios dvasios varpas ryžtingai perspėja: žmogau, sugrįžk prie tėviškės šaknų, prie tradicijos, jautrumo artimui, šeimyniškumo, aukos dvasios, prie atsakomybės ir pareigos kertinio akmens.

Šiandien Viliaus organiško ir natūralaus meno tikrumo šaukiasi  Žemaitijos, Lietuvos ir viso pasaulio  žemės klodai! Visa tai dar labiau mus sujungia su tikėjimo šaltiniu, kad visa  tai perduotumėm iš kartos į kartą. Mes visi esame išsiilgę to, kas mus veda prie amžinosios aukščiausiojo  versmės, prie to gaivaus kūrybos gurkšnio, prie dvasinės duonos, kurios alkstame, trokšdami  giedros maldos.  Kasdieniniuose  gyvenimo labirintuose mus paklaidino vienadienės ir tuščios kičo, plastiko, primityvios  reklaminės butaforijos skelbimo bumas. Kaip mes norėtume, kad vietoj pragariško chaoso ir tuščių, primityvių dalykų  vešėtų, toks nuoširdus, tikras , natūralus  ir paprastas Viliaus sukurtas sodas!

Reikia sugrįžti prie istorijos, kuri pati šaukiasi, kad mūsų tautos savasties civilizacija neišnyktų, neuždustų, taip bėgdama „Hamburgerio“ laiko sunaudojimo tempais.

Didžiadvasis Vilius Orvydas mums lieka kaip įpareigojantis manifestas amžiams saugoti tai, ką turime ir savo skvarbiu  gilumu nepaliaujamai judinantis galaktikos erdves, prakalbinantis iš širdies į  į širdį šiandienos žmogų ir Dievo dvasios mažuosius  pranašus. Tegul bus sušildytas  akmuo tikėjimu ir malda.

Brolis Bernardas OFM, Kretinga 2015.04.20  Eksponuojamoje parodoje pristatomi 2015 m. rugpjūčio mėn.  vykusio plenero  Viliui Orvydui atminti  dailininkų  sukurti  kūriniai. Tai jau 6-asis  pleneras. Šis ir visi  ankstesnieji plenerai buvo skirti Viliui Orvydui atminti.
Plenero intencija – tai atkreipti visuomenės dėmesį į Viliaus Orvydo kūrybinį paveldą ir jo sodyboje įsteigtą muziejų, kuris gausiai lankomas turistų ir piligrimų iš Lietuvos ir užsienio. Šis pleneras – tai Viliaus Orvydo kilnaus darbo,  jo šviesių minčių  ir užmojų,  begalines meilės ir išminties, beribio kūrybiškumo, dvasingumo tęstinumas.
Sodyboje kūrė ir ją lankė garsūs pasaulio žmonės. Pasak režisieriaus  Jono Meko, ši nepaprasta sodyba ne tik gali įkvėpti pasaulio kūrėjus, bet ir yra verta būti įtraukta į  JUNESKO pasaulio paveldo sąrašą.   
1985 m. Orvydų sodyba  įtraukta į lankytinų  Žemaitijos vietų sąrašą, vėliau – į Lietuvos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. 2009 m. Orvydų sodyba – muziejus pripažinta Lietuvos nacionaline vertybe nominacijoje „Reiškinys, garsinantis Lietuvą“.
Deja paveldas nyksta ir labai sparčiai, tai akivaizdu. Pranašiški Viliaus žodžiai „Sodyba palieku Dievui ir gamtai formuoti“ tampa realus šiandien.


Su pagarba

Dailės klubo "Guboja" direktorė            
Regina Donbrauskaitė - Plotnikova
Tel. 8 46 322 509,  8 676 71 329
El. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Plenero kuratorius
Borisas Jokubauskis  
Tel. 8 679 24 846
El. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
                  

Plenero paroda