facebook logo facebook logo

Pozerskis Atlaidai parodaŠv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčios bendruomenės centre atidaryta Lietuvos fotomenininko, pedagogo, profesoriaus Romualdo Požerskio paroda, kurioje užfiksuoti 150 atlaidų. Per 18 metų menininkas užfiksavo apie 15 000 kadrų. Paroda veiks iki lapkričio 8 d.

 

1973 metais, keliaudami motociklu, Žemaitijoje užklydome į mažą bažnytkaimį, kur vyko atlaidai. Kaimiečiai man atrodė lyg iš kito pasaulio: skamba varpai ir sklinda giesmės, plazda vėliavos, nušmėžuoja baltai apsirengusių mergaičių procesija... O mes - ilgaplaukiai, kutuoti, džinsuoti. Aš net nesuvokiau, kad egzistuoja tokios ramybės, gėlėtų suknelių, saldainių laikrodžių šventės. Dvejus metus bandžiau fotografuoti, bet ...
Ir tik aiškiai suvokęs, ko noriu ir ko sieksiu, užfiksavau geriausias savo gyvenimo fotografijas.

Romualdas Požerskis


Romualdas Požerskis per 18 metų aplankė daugiau nei 150 atlaidų, užfiksavo apie 15 000 kadrų. Per fotografiją prasminga prisiminti bendruomeniškumą, paremtą dabar jau nudilusiomis vertybėmis, tą emocinį ryšį su savo žeme, kurį baigia išguiti godulio palaikomas tikėjimas vien pinigų verte. Fotografijos veikia kaip filmas, kurį žiūrint vėl galima nusikelti į anuos laikus, kai medžiai buvo kone šventi, arkliai – žmonių pagalbininkai ir draugai, o bažnyčia visiems žadėjo nuodėmių atlaidus ir progą susitikti. Visi dar kartą suvažiuoja, sveikinasi. Dalyvauja mišiose ir procesijose, tiesia ant žolės paklodę, pjausto lašinius, šnekasi, šventė artėja į pabaigą. Senukai atsibučiuoja – gal dar susitiks kitais metais, gal ir ne. Vaikai jau sėdi vežimuose – jie pavargę, nori namo, jų laukia draugai ir žaidimai, tačiau gražaus bendrabūvio dozę jie gavo. Vežimai išvažiuoja, lydimi medžių lapijoje mirgančio dangaus. Iki kitų metų. O fotografas, išeikvojęs visą energiją, sėda į savo automobilį ir užmiega. Kad kitą savaitgalį galėtų užfiksuoti dar daugiau pagarbos, meilės, grožio, tikėjimo įrodymų, tiktai kitoje vietoje, paversti juos savo šalies žmones vienijančiu vaizdiniu. Kad atlaidai tęstųsi.


Agnė Narušytė


Romualdas Požerskis gimė 1951 m. Vilniuje. 1975 m., baigęs tuometinį Kauno Politechnikos instituto Elektrotechnikos fakultetą, pradėjo dirbti Lietuvos fotografijos meno draugijos Kauno skyriuje. Nuo 1980-ųjų tapo laisvu fotografu ir rengė fotografijas Lietuvos bei užsienio spaudai. 1990 m. suteiktas Lietuvos Nacionalinės premijos laureato vardas. 1993 m. pradėjo eiti Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakulteto lektorius pareigas. Nuo 2011-ųjų – Vytauto Didžiojo universiteto Šiuolaikinių menų katedros profesorius.

Daugiau informacijos apie parodą:

Titas Valdas Ancevičius, tel. +370 650 74 189

El. paštas: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.